Zákon upravuje už aj veľkosť písma v zmluve či na faktúre

Neznášam čítať obchodné podmienky! Polovici tých husto popísaných papierov malým písmom v podstate nerozumiem, odvolávanie sa na paragrafy zákonov, o ktorých nič neviem, vyvoláva vo mne pocit menejcennosti.

Dotyčná osoba, ktorá čaká, kedy konečne zmluvu podpíšem, sa tvári, že už som tam dlho a čaká už len na podpis.

Samozrejme, mi z tých minimálne 4 strán povie len to, čo chce. Tvári sa ako odborník a u mňa opäť vyvoláva pocit menejcennosti.

Nemusíte to celé čítať, veď som Vám povedala všetko dôležité.

Dôležité pre koho? Pre vás alebo pre mňa? Pohodlne sa usadím, vytiahnem lupu a idem na to! Odhodlane sa vrhnem na 6 strán rozmerov A4.

Nepodpíšem to skôr, ako to nemám prečítané!

Od 1.1.2015 už nepotrebujem lupu.

Vláda prijala nariadenie o minimálnej veľkosti písma v písomných spotrebiteľských zmluvách. Veľkosť písma musí byť najmenej 1,9 mm a samozrejme aj samotné písmo musí byť čitateľné.

Moje nadšenie, že všetko si prečítam bez lupy, rýchlo vyprchalo pri kontrole faktúry k objednanému tovaru. Na papieri veľkosti A4 som mala všetko, fakturačné údaje, obchodné podmienky a zmestila sa im tam aj informácia o odstúpení od kúpnej zmluvy.

Zrejme šetria prírodu! Len pri šetrení zabudli na svoje povinnosti!

Faktúra k tovaru je tiež spotrebiteľskou zmluvou a všetky údaje musia byť uvádzané minimálne stanovenou veľkosťou písma 1,9 mm.

Zákon zakazuje v písomnej zmluve uvádzať údaje o predmete obchodu a jeho ceny menším písmom ako je uvedené v predchádzajúcej vete. Uvedené časti musia byť písané rovnako veľkým písmom ako zvyšok textu, resp. môžu byť písané pre zreteľnosť aj väčším písmom, aby spotrebiteľ vedel jednoznačne za aký produkt/produkty platí a aká je jeho/ich cena.

Menším písmom môže byť označený len názov zmluvy a označenie jej časti. Maximálna veľkosť písma v spotrebiteľských zmluvách nie je zákonom obmedzená. Zmluva uzatvorená v rozpore s týmto nariadením je neplatná.

I keď väčšina si obchodné podmienky nečíta, nešetrite papierom, lebo aj faktúra ako forma kúpnej zmluvy musí mať dodržanú zákonom stanovenú veľkosť písma.

 

ebook-7-hlupych-chyb-pri-reklamaciach-clanky-opt
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *